The Board is legislatively empowered to provide for the licensure and regulation of dentists, dental hygienists and dental assistants practicing in Wyoming. There are six (6) seats on this Board. The members are appointed by the Governor and are ratified by the Wyoming State Senate. Board member terms are four (4) years and members may not serve more than two (2) successive terms.

Appointment distribution: (5) dentists, (1) dental hygienist

If you are interested in serving on this or other boards, please visit the Governor's Web Site on 
Boards. We highly recommend that you only apply if you are able to dedicate the time to this service.  

You can view a history of Board membership here. Please note the records go only as far back as 1987.

No Board member may speak on behalf of the entire Board.  All questions should be submitted to the Board office and NOT to individual Board members.

Members of the Board

SEAN ELLIS, D.D.S., PRESIDENT
DENTIST
License #825
Casper, WY
Appointed to the Board: 3/1/2011
Term Expires: 3/1/2019

A. BRYCE CASTILLON, D.D.S., VICE PRESIDENT
DENTIST
License #1114
Green River, WY
Appointed to the Board: 3/1/2015
Term Expires: 3/1/2019

PATRICIA WEBER, R.D.H., SECRETARY
HYGIENIST
License #286
Riverton, WY
Appointed to the Board: 3/1/2016
Term Expires: 3/1/2020

JAMES GILMAN, D.D.S.
DENTIST
License #573
Worland, WY
Appointed to the Board: 7/26/2016
Term Expires: 3/1/2019

BYRON KILLPACK, D.D.S.
DENTIST
License #1112
Laramie, WY
Appointed to the Board: 3/1/2017
Term Expires: 3/1/2021

SCOTT HOUFEK, D.D.S.
DENTIST
License #804
Big Pinney, WY
Appointed to the Board: 3/1/2017
Term Expires: 3/1/2021


The Wyoming Board of Dental Examiners is staffed through the Professional Licensing Boards Office, a division of A&I.